whatsapp

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR

ETİKETLER

GALERİ

 • Karakovan Ballarının Hasadı Başladı - 2020

  İlkbahar'da, Bitlis'in 2 bin 500 rakımlı yaylalarına bırakılan ve arıların binlerce bitki özünden ürettiğimiz organik Karakovan ballarımızın hasadına başlandı.
  Bitlis'in Mutki ilçesinde, arıların binlerce çiçek ve bitki örtüsünde topladığı besinlerle ürettiği organik Karakovan balı, üreticilerin kovanları açmasıyla görücüye çıktı. 

  Uzun ve yorucu uğraşlarla emek verilen, büyük sabırlarla beklenilen Karakovan balı, bu yıl rekolte düşük olsa da kalitesiyle alıcılarıyla buluşuyor.

  Bitlis, arıcılık ve balcılık anlamında Türkiye'nin önemli merkezlerinden biri olduğunu belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Rıfat Çelik, Karakovan bal hasadına başladıklarını söyledi.

  Dünyada 260 bin çeşit bitkinin olduğunu, bunun 12 bin 500'nün Avrupa kıtasında olduğunu dile getiren Çelik, Avrupa kıtasında bulunan çeşitlerin 11 bin 500'nün de Anadolu coğrafyasında barındığını ifade etti.

  "Bitlis, endemik bitki anlamında Anadolu'nun en zengin illerindendir"

  Çelik, "Anadolu'nun değişik endemik bitkileri vardır. Bitlis, endemik bitki anlamında Anadolu'nun en zengin illerindendir. Coğrafyamızda ilimize has tespiti yapılan yaklaşık 170 çeşit endemik bitki mevcut. Ancak 400 civarında endemik bitki olduğunu düşünüyoruz. Şu an Bitlis-Mutki arasında 2 bin 500 rakımda arı kolonilerinin olduğu Karçinbaşı mevkiindeyiz. Karakovan bal hasadımıza başladık." dedi.

  "İddia ediyoruz Bitlis balı Türkiye'nin en kaliteli balıdır"

  Bu mevsimden sonra göçlerinde başlayacağının hatırlatan Çelik, Arı Yetiştirme Birliğine kayıtlı bulunan yaklaşık bin 350 arıcıdan 200'nün arılarını kışlatmak için Anadolu'nun güney illerine gitmekte olduğunu ifade etti.

  Bitlis balının folara açısında çok zengin olduğunu, Türkiye'nin en kaliteli balı olduğunu belirten Çelik, "Bulunduğumuz mevkide kengerimiz, gevenimiz, ballı babamız, sütleğenimiz var. Dolayısıyla bu zengin coğrafyada flora anlamında çok zengin bir iliz. Bu zengin florada elde edilen ballar, iddia ediyoruz Türkiye'nin en kaliteli balıdır. Buradan herkese de sesleniyoruz, sağlıkları için güzel sofraları için güzel damak lezzetleri için mutlaka Bitlis balını tercih etsinler. B u anlamda üreticilerimizi tebrik ediyorum." diye konuştu.

  Tarım ve Orman Bakanlığı olarak, kırsal kalkınma projeleri kapsamında arıcıları desteklediklerinin altını çizen Çelik, "Tarım ve Orman Bakanlığı olarak arıcılarımızı destekliyoruz. Kırsal kalkınma projeleri kapsamında yüzde 50 hibe destekli temel petek üretimi olsun, bal paketleme ve işleme tesisleri olsun destekliyoruz. Genç çiftçi projemizde şimdiye kadar 175 genç işsiz kardeşimize arı kolonisi, arıcılık malzemesi vermek şartıyla hem sahada onları üretmeye yönlendirmişiz hem de atıl olan iş gücünü bu minvalde değerlendirmişiz. 2021 yılı içinde projelerimiz var. Bu süreçten sonra inşallah arıcılarımızın konaklama sorununu da çözeceğiz. Flora haritalarımız hemen hemen hazır. Arılarımızın konaklayacağı mekanları belirleyeceğiz. Önümüzdeki süreçte de daha düzgün bir bal üretimini de sağlamış olacağız." ifadelerini kullandı.

  "Bitlis balının hammaddesi geven ve kekik bitkisidir"

  Geçen yıla nazaran verimin daha düşük olduğunu, hasadına başlanan Karakovan balını 250 TL'den piyasaya süreceklerini belirten Güngördü, Karakovan balının tahlil edilerek anlaşılabileceğini kaydetti.

  Güngördü, "Bu seneki verim eski yıllara göre daha düşük oranda. Bal akım dönemlerinde havaların oturaklı olmaması, yağışların yağması nedeniyle verim düşük oldu. Bitlis balının hammaddesi geven bitkisidir. Bu geven ve kekik bitkisinin çok özellikli olması ve endemik bitki türlerinden olması, Bitlis'in bin 800'den başlayıp 3 bin rakıma kadar çıkması balın kalitesini artırıyor. Karakovan olup olmadığını tüketici anlayamaz bunu güvenilir balcıdan almak lazım. Sadece laboratuvar ortamda balın ne olduğu öğrenilebilir. Şu anda Karakovan için sırada bekleyen çok müşterimiz var. Yavaş yavaş kesimimizi yaparak müşterimize vereceğiz." diye konuştu.

  Kaynak: İLKHA

  DEVAMINI OKU
 • 2019 Yılının Yeni Mahsülleri Çıktı

  Günbal Arıcılık ve Balcılık olarak sürekli yenilik için emek harcıyoruz.

  2019 yılının yeni mahsüllerini almaya başladık.

  Siz değerli müşterilerimize en kaliteli ve en lezzetli balı tattırmak için Günbal firması olarak herzaman hizmetinizdeyiz. Sitemizde yer alan ürünlerimizin hepsi stoklarda mevcuttur. Size bir telefon kadar yakınız. 0.532 113 30 13 nolu telefondan bilgi alabilir, görüşlerinizi bizlere bildirebilirsiniz.

  DEVAMINI OKU
 • Orjinal Bal Donar mı?

  Bal tüketmeyi seven kişiler tarafından merak edilen orjinal bal donar mı sorusunun yanıtı ise her ne kadar evet donar olsa da aslında donma değil kristalleşmedir. Bilinenin aksine gerçek bal, zaman zaman kristalleşir.

  Zaman zaman gerçek balın kristalleşmesi, aslında bozulduğunu anlamına gelmemekte ve bal, kristalleşmiş olmasına karşın tüketilebilir.Kristalleşen bal, kristalleşmiş olan hali ile tüketilebileceği gibi kristalleşmeden önce ki haline de kırkbeş dereceden daha az ısıtarak, çözdürülür ve o şekli ile de tüketilebilir. Her iki hali ile de bal, sahip olduğu besin değerini kaybetmez.

  Gerçek olmayan yani sahte bal ise, doğanın özlerini içermemesi sebebiyle uzunca bir süre donmayabilir yani kristalleşmeyebilir. Balın, kristalize olması donması anlamına gelmediği gibi ballar, içersinde bulunan şeker türüne göre kristalize olurlar. Çam balı hemen hemen kristalize olmazken, pamuk balı ve ayçiçeği balı ise çok kısa bir zaman içerisinde kristalize olur. Aynı zamanda yayla ballarının çoğunluğu da kristalize olmakta ama bu süreç, ayçiçeği balı kadar hızlı değildir.

  DEVAMINI OKU
 • Sahte Bal Nasıl Belli Olur

  Bal kuşkusuz dünyanın en değerli besin çeşidindendir.  Bu besini yapan canlılardan arılar, görünenden öte muhteşem varlıklar olmuşlardır.Yoğun kıl örtüsüyle kaplı bu canlılar bizim ve kendilerinin içinde inanılmaz enerji harcarlar.

  Bal ve şekerin farkı

  Balı bildiğimiz şekerden ayıran çok önemli bir fark var. Şeker ancak sindirim sisteminde değişime uğradıktan sonra kana karışırken bal sindirime gerek olmadan çok suratlı bir şekilde kana karışmaktadır. Bal insan vücudunun en yüksek derecede ve en hızlı biçimde faydalanabileceği gıdadır. Ilık su ile karıştırılan balın birkaç dakika içinde vücuda enerji verdiği tespit edilmiştir.

  Şifa kaynağı bal gerçek olduğunda oldukça sağlıklı. İşte sahte bal ve gerçek balı ayırt etmenize yarayacak yöntemlerden bazıları...

  Doğanın en mucizevi besinlerinden olarak bilinen bal, pek çok hastalığa şifa kaynağı olurken kahvaltılara ve tatlılara da lezzet katıyor. Ancak son zamanlarda üretimi yaygınlaşan katkı maddeleri eklenmiş sahte ballar insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. İşte hakiki balı sahtesinden ayırt etmenin püf noktaları...

  Ambalajı İnceleyin
  Marketlerdeki bal kavanozlarının/ambalajlarının üzerinde "bal kodeksine uygundur" yazısının bulunmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra içindekiler kısmında bal dışında glikoz, glikoz şurubu, fruktoz şurubu, şeker gibi maddeler bulunuyorsa o balın katkılı olduğunu anlayabilirsiniz.

  Şekerlenme
  Satın aldığınız balın bekledikçe kavanoz tabanından itibaren şekerlendiğini gözlemlediyseniz sahte olma ihtimalinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle buzdolabında 30 gün bekleyen gerçek balın neredeyse tereyağı kıvamına geldiği bilinir.

  Renk
  Sahte balların rengi çoğu zaman gerçek baldan daha açık görünür. Açık renk balları satın almamak doğru bir tercih olacaktır. Ancak her koyu renk bal gerçek bal değildir. Sahte bal üreticileri bir takım katkı maddeleri ekleyerek sahte balın da koyu renk almasını sağlayabilir.

  Koku
  Hakiki balın kokusu yoktur. Balı kokladığınızda koku alabiliyorsanız katkılı olduğu söylenebilir. Ancak her kokusuz bal hakiki değildir. Üreticiler bir takım maddelerle sahte balların da kokusunu bastırabilirler.

  Ilık Su Deneyi
  Ilık bir suya deneyeceğiniz baldan 1 yemek kaşığı kadar koyun ve bekletin. Bal gerçek ise bıraktığınız şekilde kalacak, katkılı ise çözünme yapacaktır.

   

  DEVAMINI OKU
Scroll