whatsapp

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR

 • Murat Atlı
  Merhaba, bu ürünü nasıl temin edebilirim? Ürünler içerisine baktığımda göremedim.
 • cumhur uç
  karakovan balı

ETİKETLER

Sıvı Propolis

Sıvı Propolis

Propolis Nedir?

Arıların, bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı reçinemsi maddelere propolis adı verilir. Arılar tarafından kovandaki mikropları yok etmek ve sterilizasyonu sağlamak için kullanılır. Arılar petek gözlerini önce propolis ile kaplar sonra ana arı petek gözüne yumurtasını bırakır. Ayrıca arılar, propolisle sıvanan petek gözlerine balını, polenini, arı sütünü koyar. Böylece arının ürünleri kovanda bozulmadan saklanır.  Propolisin rengi farklılık gösterse de genel itibarıyla açık kahveden koyu kahverengine geçişli şekildedir. Geçmişi ise oldukça eskidir. MÖ 460-357 yıllarına dayandığı bilinmektedir.

Propolis Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık Sistemini Destekler: Uzmanlar tarafından yapılan çalışmalara göre propolisin içeriğinde bulunan bileşenlerden olan C vitamini oldukça iyi bir serbest radikal atıcısı yani antioksidandır. Bu etkisi sayesinde insan vücudunun dış etkilere maruz kalarak serbest radikallerden zarar görmesini engeller, kişide belirli kronik hastalıkların oluşmasını engeller. Serbest radikaller günümüz şartlarında özellikle de hava kirliliği ile birlikte karşılaştığımız problemlerden biridir. Hastalık oluşmasını geciktirici etkisi de bulunur. 

Grip veya Soğuk Algınlığına Yakalanan Kişide Kullanılabilir: Grip bilindiği üzere influenza virüsünün neden olduğu bir çeşit hastalıktır. Propolislerin içeriğinde bulunan flavonoid grubu olarak bilinen bileşikler ise virüslere karşı insan vücudunun korunmasını sağlar. Propolisin haricen kullanımında da grip veya soğuk algınlığı üzerinde etkisi olduğu söylenebilir.

Uçuk Tedavisi: Kişide uçuk oluşumuna Herpes virüsü neden olur ve virüslere karşı etkisi bulunan propolis uçuk tedavisinde de lokal olarak uygulanarak kullanılabilir.

Ağız ve Diş Sağlığında Etkilidir: Propolis antibakteriyel özelliğinden kaynaklı ağız içinde bakteri üremesini engeller böylece diş çürüklerini önler, diş etlerinde bulunan ödeme iyi gelir. Ağız ve diş sağlığı için ağız gargaralarına veya diş macununa propolis eklenmesinin faydası vardır.

Yanık Tedavisi: Propolislerin içeriğinde bulunan flavonoid grupları aynı zamanda yaraların iyileşmesini de hızlandırır çünkü antibakteriyel, antifungal ve antienflamatuar özellikleri bulunur.

Sindirim Sistemine Bağlı Bazı Hastalıkların Tedavisinde: Propolisin mide ülserleri, ülseratif kolit hatta mide- bağırsak kanserlerinin hem tedavisinde hem de koruyucu rolünde etkinliği bulunur. Kişide mide ülserlerine h. pylori neden olur ve propolis bu patojeni etkili bir şekilde ortadan kaldırabilir.

Solunum Sağlığında Etkisi: Özellikle de mevsim geçişleri sırasında sıklıkla karşılaşılan üst solunum yolu problemlerinde ister dahilen ister haricen şekilde boğaza uygulama yapılabilir. Propolisin antimikrobiyal etkisi bulunması nedeniyle astım ve bronşit gibi hastalıklarda da etkisi vardır. Günümüzde pandemi koşullarında da solunum yollarının sağlıklı olması oldukça önemlidir bu nedenle propolis kullanımı da oldukça artmıştır.

Kansere Etkisi: Propolisin bazı kanser çeşitlerinde de etkili olduğu söylenebilir. Propolisin kansere karşı etkisi şu şekildedir: Kanserli hücrelerin vücutta çoğalmasını engellemek, sağlıklı olarak bulunan hücrelerin de kanserli hücrelere dönüşümünü önlemek, kanserli hücrelerin birbiriyle olan iletişim yollarını bloke ederek birbirlerine uyarı göndermesini engellemek.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolisin kovandan çıktığı yani ham hali vücudumuzda sindirilebilir özellikte değildir. Saf Propolisi ham haliyle doğrudan tükettiğimizde, vücudumuzda sindirilme oranı yalnızca %2'dir. Bu sebeple, saf propolisin mutlaka ekstrakte edilmesi, bir başka deyişle özütlenmesi gerekir. Bu işlem uzmanlık gerektiren bir işlem olup, gıda mühendisleri kontrolünde yapılmalıdır.

DİĞER BLOGLAR

YORUMLAR

 • Avatar
  Murat Atlı 16-12-2020
  Merhaba, bu ürünü nasıl temin edebilirim? Ürünler içerisine baktığımda göremedim.

BİR YORUM YAZ

Scroll