whatsapp

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR

  • Murat Atlı
    Merhaba, bu ürünü nasıl temin edebilirim? Ürünler içerisine baktığımda göremedim.
  • cumhur uç
    karakovan balı

ETİKETLER

Karakovan Ballarının Hasadı Başladı - 2020

Karakovan Ballarının Hasadı Başladı - 2020

İlkbahar'da, Bitlis'in 2 bin 500 rakımlı yaylalarına bırakılan ve arıların binlerce bitki özünden ürettiğimiz organik Karakovan ballarımızın hasadına başlandı.
Bitlis'in Mutki ilçesinde, arıların binlerce çiçek ve bitki örtüsünde topladığı besinlerle ürettiği organik Karakovan balı, üreticilerin kovanları açmasıyla görücüye çıktı. 

Uzun ve yorucu uğraşlarla emek verilen, büyük sabırlarla beklenilen Karakovan balı, bu yıl rekolte düşük olsa da kalitesiyle alıcılarıyla buluşuyor.

Bitlis, arıcılık ve balcılık anlamında Türkiye'nin önemli merkezlerinden biri olduğunu belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Rıfat Çelik, Karakovan bal hasadına başladıklarını söyledi.

Dünyada 260 bin çeşit bitkinin olduğunu, bunun 12 bin 500'nün Avrupa kıtasında olduğunu dile getiren Çelik, Avrupa kıtasında bulunan çeşitlerin 11 bin 500'nün de Anadolu coğrafyasında barındığını ifade etti.

"Bitlis, endemik bitki anlamında Anadolu'nun en zengin illerindendir"

Çelik, "Anadolu'nun değişik endemik bitkileri vardır. Bitlis, endemik bitki anlamında Anadolu'nun en zengin illerindendir. Coğrafyamızda ilimize has tespiti yapılan yaklaşık 170 çeşit endemik bitki mevcut. Ancak 400 civarında endemik bitki olduğunu düşünüyoruz. Şu an Bitlis-Mutki arasında 2 bin 500 rakımda arı kolonilerinin olduğu Karçinbaşı mevkiindeyiz. Karakovan bal hasadımıza başladık." dedi.

"İddia ediyoruz Bitlis balı Türkiye'nin en kaliteli balıdır"

Bu mevsimden sonra göçlerinde başlayacağının hatırlatan Çelik, Arı Yetiştirme Birliğine kayıtlı bulunan yaklaşık bin 350 arıcıdan 200'nün arılarını kışlatmak için Anadolu'nun güney illerine gitmekte olduğunu ifade etti.

Bitlis balının folara açısında çok zengin olduğunu, Türkiye'nin en kaliteli balı olduğunu belirten Çelik, "Bulunduğumuz mevkide kengerimiz, gevenimiz, ballı babamız, sütleğenimiz var. Dolayısıyla bu zengin coğrafyada flora anlamında çok zengin bir iliz. Bu zengin florada elde edilen ballar, iddia ediyoruz Türkiye'nin en kaliteli balıdır. Buradan herkese de sesleniyoruz, sağlıkları için güzel sofraları için güzel damak lezzetleri için mutlaka Bitlis balını tercih etsinler. B u anlamda üreticilerimizi tebrik ediyorum." diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı olarak, kırsal kalkınma projeleri kapsamında arıcıları desteklediklerinin altını çizen Çelik, "Tarım ve Orman Bakanlığı olarak arıcılarımızı destekliyoruz. Kırsal kalkınma projeleri kapsamında yüzde 50 hibe destekli temel petek üretimi olsun, bal paketleme ve işleme tesisleri olsun destekliyoruz. Genç çiftçi projemizde şimdiye kadar 175 genç işsiz kardeşimize arı kolonisi, arıcılık malzemesi vermek şartıyla hem sahada onları üretmeye yönlendirmişiz hem de atıl olan iş gücünü bu minvalde değerlendirmişiz. 2021 yılı içinde projelerimiz var. Bu süreçten sonra inşallah arıcılarımızın konaklama sorununu da çözeceğiz. Flora haritalarımız hemen hemen hazır. Arılarımızın konaklayacağı mekanları belirleyeceğiz. Önümüzdeki süreçte de daha düzgün bir bal üretimini de sağlamış olacağız." ifadelerini kullandı.

"Bitlis balının hammaddesi geven ve kekik bitkisidir"

Geçen yıla nazaran verimin daha düşük olduğunu, hasadına başlanan Karakovan balını 250 TL'den piyasaya süreceklerini belirten Güngördü, Karakovan balının tahlil edilerek anlaşılabileceğini kaydetti.

Güngördü, "Bu seneki verim eski yıllara göre daha düşük oranda. Bal akım dönemlerinde havaların oturaklı olmaması, yağışların yağması nedeniyle verim düşük oldu. Bitlis balının hammaddesi geven bitkisidir. Bu geven ve kekik bitkisinin çok özellikli olması ve endemik bitki türlerinden olması, Bitlis'in bin 800'den başlayıp 3 bin rakıma kadar çıkması balın kalitesini artırıyor. Karakovan olup olmadığını tüketici anlayamaz bunu güvenilir balcıdan almak lazım. Sadece laboratuvar ortamda balın ne olduğu öğrenilebilir. Şu anda Karakovan için sırada bekleyen çok müşterimiz var. Yavaş yavaş kesimimizi yaparak müşterimize vereceğiz." diye konuştu.

Kaynak: İLKHA

DİĞER BLOGLAR

YORUMLAR

    Henüz Yorum yazılmamış.İlk yorum bırakan sen ol..!

BİR YORUM YAZ

Scroll